آیا کرونا عمر ورزشی فوتبالیست ها را انتها می دهد؟

به گزارش وبلاگ عینک استاندارد، از این رو ما چون دلیل و منطقی برای این مسأله نداریم نمی توانیم اظهار نظر کنیم. پس نمی توانیم بگوییم اگر فوتبالیستی به کرونا مبتلا شد، دیگر نمی تواند فوتبال بازی کند.

آیا کرونا عمر ورزشی فوتبالیست ها را انتها می دهد؟

طبیعی است که کرونا دستگاه های تنفسی را از کار می اندازد اما اثر مستقیمش روی قلب نیست. پس شما نمی توانید بگویید هر فوتبالیستی کرونا گرفت، دیگر فوتبال را کنار بگذارد و کفش هایش را آویزان کند.

به گزارش ایسنا، روزنامه شهروند نوشت: طبیعی است که در شرایط تعطیلی فوتبال به دلیل شیوع کرونا همه روزه شایعاتی در فضای مجازی و حتی از زبان بعضی مسئولان این رشته پرمخاطب مطرح گردد؛ شایعاتی که شاید منافعی پشت آنها باشد و از روی نداشتن اطلاع کافی به رسانه ها کشیده و تأیید یا تکذیب می گردد. این روزها که همه در انتظار نظر نهایی ستاد مبارزه با کرونا برای ادامه یا تعطیلی مسابقات فوتبال هستند هم مسأله ای مهم حاشیه هایی ایجاد نموده است؛ این که فوتبالیست های حرفه ای اگر به ویروس کرونا مبتلا شوند، با وجود بهبودی کامل هم عمر ورزشی شان کوتاه می گردد یا انتها می یابد. شایعه ای که البته هنوز از سوی هیچ کدام از متخصصان تأیید نشده و نیازمند آزمایش های بیشتر است. با این حال چنین مسأله ای می تواند به سرنوشت مسابقات فصل نوزدهم فوتبال هم تأثیر بگذارد، ترس ابتلای فوتبالیست های ایرانی به کرونا قطعا مسأله ای نیست که بگردد از کنارش به سادگی عبور کرد و به همین دلیل نگرانی های زیادی در این خصوص ایجاد شده است. ماجرای انتها یا کوتاه شدن عمر ورزشی فوتبالیست ها وقتی فراگیر شد که سه شنبه شب زنوزی مالک باشگاه تراکتور آن را در یک برنامه تلویزیونی اظهار داشت و حالا خیلی ها به دنبال دلیل این موضوع هستند. از این رو با بعضی پزشکان شاغل در تیم های لیگ رجحان فوتبال تماس گرفتیم و نظر آنها را در این خصوص جویا شدیم که در ادامه می آید:

پزشک سپاهان: افراد از روی ناآگاهی صحبت ننمایند

دکتر عباس ربیعی، پزشک متخصص تیم سپاهان که چندین سال است در فوتبال فعالیت می نماید، در گفت وگو با خبرنگار شهروند در واکنش به انتها عمر فوتبالیست ها بعد از ابتلا به کرونا مطرح نمود: قطعا هر بیماری سختی عوارضی دارد که بعد از بهبودی کامل نیز می تواند برای فرد مبتلا شده مشکلاتی را ایجاد کند. از آنجایی که ویروس کرونا مستقیما روی ریه اثر می گذارد، می تواند نارسایی های قلبی برای افرادی که یکبار مبتلا شدند، ایجاد کند اما این موضوعی حتمی برای همه افراد نیست و در علم پزشکی هیچ مسأله مطلقی وجود ندارد. از این رو ما چون دلیل و منطقی برای این مسأله نداریم نمی توانیم اظهار نظر کنیم. پس نمی توانیم بگوییم اگر فوتبالیستی به کرونا مبتلا شد، دیگر نمی تواند فوتبال بازی کند.

او صحبت هایش را این طور ادامه داد: طبیعی است که کرونا دستگاه های تنفسی را از کار می اندازد اما اثر مستقیمش روی قلب نیست. پس شما نمی توانید بگویید هر فوتبالیستی کرونا گرفت، دیگر فوتبال را کنار بگذارد و کفش هایش را آویزان کند.

ربیعی، پزشک سپاهان در بخش دیگری از صحبت هایش تأکید کرد: من فکر می کنم افراد نباید بدون اطلاع کافی در این خصوص صحبت نمایند. این که یک شایعه به این بزرگی مطرح گردد، می تواند عواقب زیادی داشته باشد و بی تردید روی جامعه تأثیر منفی خواهد داشت.

پزشک پارس جنوبی: کرونا ریه همه افراد را از کار نمی اندازد

دکتر مهرشاد پورسعید، پزشک تیم پارس جنوبی که یکی از اعضای ستاد مبارزه با کرونا در ورزش است، یکی از افرادی است که شایعه انتها عمر ورزشی فوتبالیست ها بعد از ابتلای او به این ویروس کشنده را رد می نماید. او در این باره به خبرنگار ما گفت: این حرف بسیار کلی است که ما بگوییم هر فردی کرونا بگیرد حجم زیادی از ریه اش را از دست می دهد و هیچ اسناد تأیید شده ای در این خصوص وجود ندارد. ممکن است یک فرد مسن بعد از ابتلا به کرونا ریه اش دچار آسیب جدی گردد و دیگر توان بازیابی نداشته باشد اما ما نمی توانیم استثناها را به همه افراد ربط بدهیم.

او در ادامه صحبت هایش اعلام کرد: ما باید جامعه آماری کامل داشته باشیم تا بتوانیم همه چیز را آنالیز کنیم. این که یک نفر یا چند نفر بعد از ابتلا به کرونا 40 تا 50 درصد ریه خود را از دست داده باشد شاید ممکن باشد، اما برای افراد ورزشکار که بدن سالم تری دارند شرایط قطعا متفاوت است و نمی توانیم بگوییم هر فوتبالیستی کرونا بگیرد، دیگر نمی تواند فوتبال بازی کند. البته که ظرفیت های تنفسی کمی کاهش پیدا می نماید اما نمی گردد این قدر قوی درباره انتها عمر ورزشی فوتبالیست های جوان کشورمان حرف زد که حرفه اصلی شان همین موضوع است.

پورهادی در پاسخ به این پرسش که آیا برگزاری مسابقات لیگ برتر در شرایطی که کرونا هنوز فروکش ننموده، ریسک نیست، تأکید کرد: من تحت هر شرایطی می گویم باید احتیاط را در نظر بگیریم. ما در ستاد مبارزه با کرونا بارها در این مورد صحبت کردیم اما هر بار به نتیجه نرسیدیم. ولی مسأله ای را باید در نظر بگیریم، این که اگر الان هم لیگ برگزار نگردد، کرونا ریشه کن نمی گردد و سال بعد نیز این مشکل را خواهیم داشت. در شهریورماه ابتلا به آنفلوآنزا را نیز خواهیم داشت و اگر بحث های بهداشتی را رعایت نکنیم، شرایط برای ورزشکاران و به خصوص فوتبالیست هایمان سخت تر هم خواهد شد.

پزشک سایپا: این ادعا، پاسخ ندارد!

مهیار مرتضوی، پزشک تیم سایپا که سابقه کار در تیم های بزرگی مثل پرسپولیس را نیز در کارنامه دارد، وقتی با شایعه انتها عمر فوتبالی ورزشکاران روبرو می گردد به خبرنگار شهروند می گوید: من فکر می کنم این ادعا از نظر پزشکی هیچ پاسخی ندارد. طبیعی است که هر بیماری عوارضی دارد و ممکن است افراد را به مشکل بیندازد اما ابتلا به کرونا در افراد مختلف یکسان نیست.

او ادامه داد: شما باید ببینید که چه مقدار از ریه فرد درگیر ویروس کووید- 19 می گردد و بدن فرد مبتلا چقدر توانایی مبارزه با ویروس را دارد. ما داشته ایم ورزشکارانی که از ویروس عبور کردند و الان هم مشکل خاصی ندارند اما شاید در بعضی افراد شرایط فرق کند. این موضوع اصلا مسأله ای نیست که بگردد درباره اش از نظر پزشکی صحبتی کرد.

منبع: عصر ایران

به "آیا کرونا عمر ورزشی فوتبالیست ها را انتها می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا کرونا عمر ورزشی فوتبالیست ها را انتها می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید