ارتباط تحریم ایران با کاهش ارزش پول افغانستان

به گزارش وبلاگ عینک استاندارد، با افزایش انتقال ارز از افغانستان به ایران، این کشور با مشکل کمبود ارز روبرو گردیده و ارزش افغانی - واحد پول این کشور - کاهش یافته است.

ارتباط تحریم ایران با کاهش ارزش پول افغانستان

به گزارش خبرنگاران، دویچه وله نوشت: برقراری مجدد تحریم های آمریکا علیه ایران باعث گردیده است که برخی از افغان ها به فکر انتقال ارز به همسایه این کشور یعنی ایران بیفتند که با اقتصاد بزرگ خود، احتیاج ارزی بسیار بیشتری از افغانستان دارد.

خلیل صادق- رئیس بانک مرکزی افغانستان، به این خبرگزاری آلمانی گفته است: سخت است بتوان حجم دلارهای انتقالی به ایران را برآورد کرد، اما مسلم این است که این انتقال ها در جریان است.

به گفته وی، تحریم ها علیه ایران از اصلی ترین دلایل کاهش ارزش پول افغانستان است.

از زمان خروج آمریکا از برجام، افغانی چهار درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست داده است. ایران و پاکستان بزرگ ترین شرکای تجاری افغانستان هستند و هرگونه بحرانی دراین کشورها تاثیر مستقیمی بر اقتصاد و پول ملی افغانستان خواهد داشت.

به گفته فدراسیون صرافان هرات، روزانه بین دو تا سه میلیون دلار از این منطقه به ایران منتقل می گردد؛ با این حال به گفته رئیس بانک مرکزی افغانستان، تنها ایران نیست که مقصد انتقال این دلارها است بلکه دلارها به امارات و پاکستان نیز می روند. افغانستان حدود 8.1 میلیارد دلا ذخایر ارزی دارد.

خلیل صادق در عین حال گفته است که این نقل و انتقالات به ذخایر بانک مرکزی لطمه ای نخواهد زد و بانک مرکزی به ورود و خروج ارز نظارت خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ارتباط تحریم ایران با کاهش ارزش پول افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط تحریم ایران با کاهش ارزش پول افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید