ایجاد کانال مالی بانک های مرکزی آلمان و فرانسه با ایران

به گزارش وبلاگ عینک استاندارد به نقل از اسپوتنیک، ساعاتی پس از آنکه هایکو ماس وزیر خارجه آلمان گفت: اروپا کار بر روی ایجاد یک نظام مالی مستقل از سوئیفت را شروع نموده است، برونو مایر وزیر دارایی فرانسه در مصاحبه ای گفت: آلمان و فرانسه به منظور ایجاد مکانیزم مالی اروپایی در حال همکاری کردن هستند تا تحریم های آمریکا علیه برخی از کشورها از جمله ایران را کنار بگذارند؛ ضمن اینکه استقلال اروپا را تقویت کند.

ایجاد کانال مالی بانک های مرکزی آلمان و فرانسه با ایران

وی توضیح داد که به همراه آلمان مصصم هستیم تا بر روی یک ابزار مستقل مالی یا ابزار مالی فرانسوی-آلمانی کار کنیم تا به ما اجازه دهد قربانی تحریم های فراسرزمینی آمریکا نشویم. وزیر دارایی فرانسه گفت: می خواهیم که اروپا یک قاره مستقل باشد نه یک رعیت و این به معنی آن است که به طور کامل دارای ابزارهای مالی مستقل باشیم که امروز برای ما این ابزارها وجود ندارند. اگر بخواهیم واقعا یک ابزار مالی مستقل ایجاد کنیم، باید تمام گزینه ها را در پیش گیریم.

مایر به مذاکرات انجام گرفته گردیده بین دولت فرانسه و آلمان به همراه بانک های مرکزی این دو کشور در مورد ایجاد یک کانال مالی مستقل با ایران و دیگر کشورها اشاره نمود. گفته های وزیر دارایی فرانسه به دنبال اظهارات روز گذشته وزیر خارجه آلمان که تاکید نموده بود اروپا باید به تحریم های بی حساب و کتاب و غیر تعیین آمریکا علیه روسیه، چین، ترکیه و دیگر کشورها که شرکای تجاری مهم اتحادیه اروپا هستند، پاسخ دهد، مطرح می گردد.

وزیر خارجه آلمان گفته بود که توانمند کردن استقلال و قدرت اروپا در تجارت، سیاست های اقتصادی و مالی یک کار پیچیده خواهد بود؛ اما در حال حاضر آن را آغاز نموده ایم. وی توضیح داد که در حال همکاری بر روی طرح های پیشنهادی مرتبط با کانال های پرداخت و ایجاد نظام پرداخت مستقل از سوئیفت بمنظور ایجاد صندوق ارزی اروپایی هستیم.

پیش از این هایک ماس در مصاحبه ای با روزنامه اقتصادی هاندلزبلات آلمان گفته بود که اگر اروپا خواهان حفظ برجام است باید شراکت خود با آمریکا را بازبینی و نظام پرداخت اروپایی ایجاد کند تا در جهت ایجاد توازن با آمریکا در هر جایی که خطوط قرمز ترسیم می نماید، عمل کند.

چندی پیش هم فرانک والتر استنمیر رییس جمهور آلمان گفته بود دولت ترامپ اروپا را به عنوان بخشی از جامعه جهانی که در آن کشورها همکاری می نمایند درک نمی نماید و در مقابل تصور می نماید که اروپا جایی است که هر کشوری باید راه خودش را پیدا کند.

وی اقدامات آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و ایمانوئل ماکرون رییس جمهور فرانسه را در واشنگتن برای انجام یک کار درست تنها در جهت منافع اروپا در حوزه تجارت بلکه در راستای ضرورت حفظ برجام تحسین کرد.

بر پایه این گزارش، دونالد ترامپ در هشتم ماه می امسال میلادی رسما از برجام خارج شد و تحریم های دوباره را علیه تهران دنبال کرد؛ ضمن اینکه شرکت های تجاری را تهدید به محرومیت از انجام تجارت در آمریکا در صورت داشتن روابط تجاری با تهران کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ایجاد کانال مالی بانک های مرکزی آلمان و فرانسه با ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد کانال مالی بانک های مرکزی آلمان و فرانسه با ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید