تهیه ظروف پلاستیکی با ماده سمی و شیمیایی مونومر

به گزارش وبلاگ عینک استاندارد، یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: ظروف پلاستیکی از مواد اولیه ای به نام مونومر که مواد سمی و شیمیایی است تهیه می گردد.

تهیه ظروف پلاستیکی با ماده سمی و شیمیایی مونومر

دکتر مهناز مردانی در گفت وگو با خبرنگار وبلاگ عینک استاندارد، بیان نمود: امروزه استفاده از ظروف یکبار مصرف برای بسته بندی مواد غذایی به دلایل مختلف از جمله استفاده آسان و راحت، عدم احتیاج به شستشو، صرفه جویی در زمان، رعایت بهداشت و بعضا ارزان بودن، بشدت افزایش یافته است و مردم در میهمانی ها و در هنگام توزیع نذورات بیشتر از این ظروف استفاده می نمایند.

وی افزود: ظروف یکبار مصرف انواع مختلفی پلاستیکی، آلومینیوم و گیاهی که از نشاسته ذرت یا گندم درست می شوند. این متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: متاسفانه از آنجاییکه ظروف یکبار مصرف پلاستیکی یا پلیمری نسبت به بقیه ظروف ارزانتر هستند اقبال به استفاده از این گونه ظروف بیشتر است. وی با بیان اینکه ظروف پلاستیکی در واقع پلیمرهایی هستند که از مواد اولیه ای به نام مونومر تهیه می شوند، بیان نمود: مونومرها نیز مواد سمی و شیمیایی هستند که برای سلامت انسان مضر است و در اثر گرم شدن و یا مجاورت با مواد اسیدی مانند سرکه، آب لیمو و یا ترشی آزاد وارد مواد غذایی می شوند. لذا در هنگام استفاده از این گونه ظروف دقت لازم و توجه ویژه را باید به کار بست.ظروف پلاستیکی یک بار مصرف تنها برای مواد غذایی سرد استفاده شوند مردانی افزود: بر این اساس باید از ظروف پلاستیکی یک بار مصرف که شفاف، روشن وشیشه ای رنگ هستند تنها برای مواد غذایی سرد استفاده شوند و تحت هیچ شرایطی نباید برای نگهداری و یا توزیع مواد غذایی یا نوشیدنی های داغ و یا غذاهای چرب از آنها استفاده کرد زیرا چربی ها نیز فرایند آزاد شدن مونمرها را تشدید می نمایند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه بهترین ظروف برای نگهداری مواد غذایی ظروف شیشه ای پیرکس، استیل و ظروف، چینی هستند، تاکید نمود: برای نگهداری و یا توزیع مواد غذایی یا نوشیدنی های گرم مانند چای و قهوه یا شیر داغ استفاده از ظروف یکبار مصرف آلومینیومی یا گیاهی توصیه می گردد تا از این طریق به سلامت خود و جامعه یاری گردد.لیوان های کاغذی برای مصرف چای، شیر و هر نوشیدنی داغ بهتر است وی گفت: علاوه بر آن لیوان های کاغذی برای مصرف چای، شیر و هر نوشیدنی داغ بهتر است. مردانی افزود: نگهداری بطری های حاوی آب یا نوشیدنی در صورت مجاورت با نور خورشید نیز خطرناک خواهند شد، زیرا در اثر گرما ترکیبات خطرناک پلیمرها آزاد گردیده و وارد آب یا محتوی بطری پلاستیکی می گردد. این متخصص تغذیه و رژیم درمانی یادآور شد: ظروف فوم و سفید برای نگهداری و توزیع مواد غذایی گرم که دمای کمتر از 60 درجه سانتی گراد دارند مناسب است و در صورت داغ بودن مواد غذایی پیشنهاد می گردد، در ظروف یکبار مصرف گیاهی یا آلومینیوم سرو نمایند. وی افزود: با توجه به ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) و یاران ایشان و توزیع نذورات توسط هموطنان توصیه می گردد هرگز چای، شیر و نوشیدنی های داغ را در ظروف پلاستیکی نگهداری و یا توزیع ننمایند و به جای آن از لیوان های کاغذی یا گیاهی استفاده گردد. عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه برای پخش حلیم و آش رشته یا انواع برنج و نذری، با توجه به دمای بالای این گونه مواد غذایی، حتما این نذورات در ظروف آلومینیومی و یا گیاهی پخش شوند و یا حتی الامکان قبل از ریختن غذاها در ظروف، نسبت به خنک شدن غذا و کاهش دمای آن و سپس ریختن غذای گرم (نه داغ) در ظروف فوم سفید اقدام گردد، بیان نمود: پس از دریافت نذری بلافاصله غذاها از ظروق یکبار مصرف به ظروف مناسبی از قبیل ظروف شیشه ای یا ظروف رایج آشپزخانه انتقال یافته و در صورت عدم مصرف بلافاصله در دمای مناسب یخچال نگهداری گردد و به هیچ وجه غذاهای خود را در ظروف یکبار مصرف نریزیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تهیه ظروف پلاستیکی با ماده سمی و شیمیایی مونومر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهیه ظروف پلاستیکی با ماده سمی و شیمیایی مونومر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید