خبرنگاران کاهش عوارض جانبی داروهای شیمی درمانی با فناوری نانو

به گزارش وبلاگ عینک استاندارد، تهران- خبرنگاران- پژوهشگران مرکز تحقیقات نانوذرات زیستی در پزشکی واحد شاهرود، طرحی را با هدف اتصال بعضی داروهای رایج مورداستفاده در شیمی درمانی به نانوذرات طلای زیستی برای کاهش سمیت داروها در بدن و نیز کاهش میزان مصرف آن ها ارائه دادند.

خبرنگاران کاهش عوارض جانبی داروهای شیمی درمانی با فناوری نانو

به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، بهروز یحیایی استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود و رییس مرکز تحقیقات نانوذرات زیستی در پزشکی واحد شاهرود درباره این طرح گفت: مهم ترین دستاورد این تحقیق، تأیید توانایی اتصال نانوذرات زیستی به داروهای شیمی درمانی، بدون استفاده از هرگونه اتصال دهنده جانبی بوده است. این مسئله باعث شده است که نانوذرات در یک مرحله به بعضی داروهای مورد آزمون متصل شوند، عدم استفاده از اتصال دهنده های شیمیایی سبب کاهش مراحل آزمون، افزایش سرعت فراوری فرآورده، کاهش استفاده از مواد شیمیایی در جریان اتصال و سمیت نانودارو به عنوان یک دارورسان و در نهایت کاهش هزینه های بیماران شده است.

یحیایی در ادامه با اشاره به مزایای این طرح اضافه کرد: فراوری نانوذرات زیستی توسط میکروارگانیسم ها قابل انجام است و این فراوری نسبت به نمونه های مشابه فراوریی توسط روش های غیرزیستی مقرون به صرفه تر و دارای سمیت کمتری است، علاوه بر این فراوری آن ها در سطح صنعتی نیز آسان تر است. در این فرآیند، یون های فلزی در مجاورت شیرابه کشت سلول های میکروبی قرار گرفته و آنزیم ها و سایر مواد احیاکننده موجود در شیرابه کشت میکروب ها سبب احیاء یون های سمی فلزی به فرم نانوذرات غیرسمی آن فلز می شوند، با اتصال نانوذرات به داروها، می توان اثربخشی آن ها را افزایش و نیز میزان مورداستفاده از دارو را در بدن کاهش داد.

وی بیان نمود: طرح حاضر قابلیت تجاری شدن را دارد اما فعلاً در سطح آزمایشگاهی و درحال آنالیز و آزمایش های تکمیلی واقع شده است، برای تکمیل آن باید ابتدا مطالعات درون تنی در حیوان آزمایشگاهی و سپس در بدن انسان های داوطلب انجام گردد. علاوه بر این در کوشش هستیم که بتوانیم نانوداروها را هدفمند کنیم و با متصل نمودن آن ها به لیگاندهای منحصر برای سطح سلول های سرطانی، کاهش میزان مصرف و نیز کاهش بیشتر اثرات سمیت داروهای شیمی درمانی را ببینیم.

رییس مرکز تحقیقات نانوذرات زیستی در پزشکی واحد شاهرود گفت: به طور خاص این پژوهش با هدف کاربردی سازی در داخل کشور و برای آسان کردن، هدفمندسازی دارورسانی و تسریع امور درمانی و کاهش هزینه ها است، فعلاً در 3 مرکز تحقیقاتی در کشورهای جمهوری چک، آلمان و فرانسه برای انجام آزمایش های تکمیلی و آنالیز های نهایی، رایزنی شده و طرح های ارائه شده در دست آنالیز است.

پژوهشگر برتر کشوری دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1398 درباره طرح هایی که در آینده مدنظر قرار گرفته است، گفت: در مطالعات، قبلی فراوری و آنالیز سمیت انواع نانوذرات زیستی در کشت سلول، آنالیز اثرات نانوذرات در التیام زخم و نیز اثرات احتمالی آن ها در تمامی اندام های حیوانات آزمایشگاهی و جنین آن ها صورت گرفته است و در ادامه آنالیز اتصال این نانوذرات به داروهایی نظیر آنتی بیوتیک نیز صورت گرفته است. در حال حاضر فرایند فراوری نانوذرات آهن مغناطیسی زیستی و انجام اتصال و نیز طرح فراوری اتصال نانوذرات طلای زیستی به لیگاندهای موجود در سطح سلول های سرطانی جهت انتقال هدفمند دارو و سپس انجام تحقیقات درون تنی آن در حال انجام است، علاوه بر این در کوشش هستیم تا بتوانیم بسیاری از داروهای دیگر را نیز در اتصال به نانوذرات زیستی آنالیز کنیم.

مقاله حاضر، محصولی از همکاری مشترک بهروز یحیایی استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود و رییس مرکز تحقیقات نانوذرات زیستی در پزشکی واحد شاهرود و پژوهشگر برتر کشوری دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1398 به عنوان نویسنده اول مقاله و پرستو پورعلی استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود و عضو هیئت مؤسس مرکز تحقیقات نانوذرات زیستی در پزشکی واحد شاهرود و پژوهشگر برتر استان سمنان در سال 1396 به عنوان نویسنده مسؤول مقاله است. مقاله حاضر به عنوان مقاله برتر استان سمنان در سال 98 انتخاب شده است.

این پژوهش در قالب مقاله ای با عنوان One step conjugation of some chemotherapeutic drugs to the biologically produced gold nanoparticles and assessment of their anticancer effects در مجله Scientific Reports (سال 2019) به چاپ رسیده است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران کاهش عوارض جانبی داروهای شیمی درمانی با فناوری نانو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کاهش عوارض جانبی داروهای شیمی درمانی با فناوری نانو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید