ریشه حقوق های نجومی بودجه فربه و غیرشفاف شرکت های دولتی

به گزارش وبلاگ عینک استاندارد، ریشه حقوق های نجومی را باید در بودجه شرکت های دولتی و عدم شفافیت آن جست وجو کرد.

ریشه حقوق های نجومی بودجه فربه و غیرشفاف شرکت های دولتی

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ عینک استاندارد، میثم مهرپور کارشناس مالی در روزنامه وطن امروز نوشت: طبق لایحه بودجه سال 99، بودجه شرکت های دولتی، بانک ها و موسسات انتفاعی 1483 هزار میلیارد تومان است، این در حالی است که این رقم امسال [98]1277 هزار میلیارد تومان بوده و برای بودجه سال آینده با افزایش 200 هزار میلیارد تومانی روبرو شده است. بر اساس سهم این شرکت ها از مجموع بودجه چیزی بیش از 70 درصد است.

2 انتقاد عمده به بودجه این شرکت ها وارد است: عدم شفافیت در درآمد های شرکت ها و موسسات دولتی، هدررفت منابع، ریخت و پاش و عدم نظارت بر هزینه کرد این شرکت ها.

اصولا ریشه کم بازده بودن این شرکت ها و نرخ پایین سود بعضی از شرکت های دولتی یا ضررده بودن بعضی از این موسسات در کنار تولد پدیده هایی، چون ژن خوب، وجود افراد چندشغله، تسهیلات پرابهام، حقوق های نجومی و پاداش های میلیاردی ریشه در همین عدم نظارت و شفافیت چه در بحث درآمدی و چه در بحث هزینه کرد این شرکت ها و موسسات دارد. چنانکه در سال های گذشته شاهد این موضوع بودیم که به رغم اینکه یک شرکت زیان ده بوده، اما علاوه بر دریافت حقوق های نجومی میان مدیران آن شرکت، مدیران این موسسات پاداش های چندصدمیلیونی نیز دریافت نموده اند؛ سوال این است: این افراد دقیقا پاداش انجام چه کاری را گرفته اند؟! پاداش زیان ده کردن آن بنگاه یا موسسه را! موضوعی که ریشه های آن را باید در عدم شفافیت و ضعف نظارت در بودجه شرکت های دولتی آنالیز کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ریشه حقوق های نجومی بودجه فربه و غیرشفاف شرکت های دولتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریشه حقوق های نجومی بودجه فربه و غیرشفاف شرکت های دولتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید