علت نابسامانی بازار ارز چیست؟

یک کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به بروز التهابات در بازار ارز، این مساله را به دلیل افزایش حجم نقدینگی ناشی از سررسید برخی سپرده های بانکی و همچنین پیش خور تحریم های آبان ماه ارزیابی کرد.

علت نابسامانی بازار ارز چیست؟

عبدالله مشکانی - کارشناس مسائل اقتصادی - در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به وضعیت بازار در طی روزهای گذشته، بخشی از این التهابات را سر آمدن مهلت برخی از سپرده های بانکی مطرح نمود و گفت: این مساله باعث افزایش نقدینگی خواهد شد، ضمن اینکه پیش خور تحریم های آبان ماه را هم در بازار داریم که از دو ماه قبل خود را نشان داده است. علت هم آن است که برخی از فعالان بازار متوجه اثر آن تحریم ها گردیده و به آن واکنش نشان می دهند.

مشکانی با اشاره به عدم عرضه ارز توسط پالایشگاه های پتروشیمی، فولاد و معادن، ادامه داد: این ها فروشنده ارز خود در بازار نیستند، ضمن اینکه این مدیران را مستقیما وزیر صنعت معین می نماید و زمانی که این ها ارزشان را نمی فروشند برداشت مردم این است که دولت نمی خواهد ارز خود را بفروشد.

او همچنین با بیان اینکه مدت ترخیص کالاها در گمرک بسیار طولانی گردیده است، گفت: برخی مواد اولیه در گمرک موجود است، اما به دلیل عدم هماهنگی گمرک و بانک مرکزی که نرخ دلار را معین نمی نمایند، مواد اولیه از گمرک خارج نمی گردد. در چنین شرایطی کارخانه ها و فراورینمایندگان دچار ضرر و زیان می شوند.

مشکانی همچنین با اشاره به نرخ دلار 4200 تومان در ماه های گذشته اظهار کرد: فراوری نماینده مدعی است که بر مبنای نرخ دلار 4200 تومانی محصولش را پیش فروش نموده، اما حالا مواد اولیه اش در گمرک توقیف گردیده است. فراورینمایندگان انتظار دارند مواد اولیه آن ها با دلار 4200 تومانی از گمرک خارج گردد. در حالی که دولت می گوید فراوری نماینده باید مابه التفاوت دلار دولتی با بازار آزاد را محاسبه و پرداخت کند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اختلاف بین دولت و فراورینمایندگان اظهار کرد: به نظر می رسد دولت در این جا منتظر گرانتر شدن قیمت ارز در بازار آزاد است تا آنگاه مابه التفاوت بیشتری از فراورینمایندگان بگیرد. به همین خاطر فراورینمایندگان در چنین شرایطی زیان دیدگان اصلی خواهند شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "علت نابسامانی بازار ارز چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت نابسامانی بازار ارز چیست؟"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید