کرونا بحران نظام سلامت آمریکا را وخیم تر کرد

به گزارش وبلاگ عینک استاندارد، روزنامه گاردین در مطلبی درباره نظام سلامت آمریکا، آن را نظامی ناکارآمد دانسته که برای سود بردن صنعت بیمه و شرکت های داروسازی ایجاد شده و توجهی به احتیاج مردم عادی ندارد.

کرونا بحران نظام سلامت آمریکا را وخیم تر کرد

سناتور برنی سندرز و پرامیلا جایاپال، دیگر نماینده مجلس آمریکا، در مطلبی برای روزنامه گاردین نوشته اند: پیش از همه گیری کرونا، 87 میلیون تن در آمریکا بیمه نشده یا از پوشش کافی بیمه بهره مند نبودند و بیش از 30 هزار تن سالانه به دلیل ناتوانی در مراجعه به پزشک در هنگام لزوم، جان خود را از دست می دادند. بیش از نیم میلیون خانواده نیز سالانه به دلیل وام پزشکی اعلام ورشکستگی می کردند و از هر پنج آمریکایی، یک تن توانایی پرداخت هزینه داروهایی را که از سوی پزشک تجویز می شد، نداشت و چنین نظامی که بیمه در آن وابسته به شاغل بودن افراد است، از اغلب کشورهای صنعتی عقب افتاده است. این شرایط اما پیش از همه گیری کرونا بود و حالا شرایط بسیار وخیم تر شده است. حالا بیش از 26 میلیون تن در آمریکا شغل خود را از دست داده اند و با مسئله ای روبه رو هستند که در میان کشورهای پیشرفته فقط در آمریکا وجود دارد. بیشتر آنان به دلیل وابستگی بیمه سلامت به شرایط اشتغال، از بیمه بی بهره شده اند و در نتیجه تخمین زده می گردد که تا 35 میلیون آمریکایی در میانه کرونا پوشش بیمه خود را از دست بدهند. افراد فاقد بیمه حالا از ورشکستگی تنها برای یک آزمایش کرونا هراس دارند و در بسیاری از موارد حتی توانایی مراجعه به پزشک یا بیمارستان را هم ندارند.

سندرز و جایاپال در این مطلب نظام سلامت فعلی آمریکا را نظامی پیچیده از نهادهای مستقل دانسته اند که تنها اشتراکشان حرص و طمع است: در چنین شرایطی که آمریکا با وخیم ترین بحران سلامتی خود در تاریخ معاصر روبه رو است و هزاران تن از پزشکان و کادر درمانی در حال ابتلا به کرونا هستند و بعضی از آنان جان خود را از دست می دهند، بیمارستان ها و درمانگاه ها بنا به دلایل اقتصادی ناچار به اخراج هزاران تن از کارکنان درمانی شده اند که در حال حاضر بیشترین احتیاج به آنان حس می گردد.

نویسندگان این مقاله با تاکید بر اینکه شرایط فعلی در آمریکا بیش از پیش کاستی های نظام سلامت آن را نشان می دهد، این شرایط را فرصتی مناسب برای درک لزوم پرداختن به اصلاح این نظام و تبدیل آن به نظامی کارآمدتر و عادلانه تر دانسته اند: با مشارکت جدی مردم در روندی سیاسی می توان در این اقدام پیروز شد و مردم باید در راستای تضمین بیمه درمانی برای همه انسان ها به عنوان حقی انسانی، با یکدیگر متحد شوند.،ایسنا

اخبار ویروس کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین

به "کرونا بحران نظام سلامت آمریکا را وخیم تر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا بحران نظام سلامت آمریکا را وخیم تر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید